top of page

KEPÇE KULAK

        Kepçe kulak normal ya da normalden büyük kulak kepçesinin başın yanında daha çıkıntılı durması şeklinde tarif edilebilir. Toplumda yaygınlığı %5 civarındadır. Baş boyun bölgesinin en sık izlenen doğumsal bozukluğudur.

        Sosyal baskı, özgüven sorunu ile birlikte bazı psikolojik sonuçları olabilecek yapısal bir bozukluktur. Okul çağında, isim takma, kızdırma çocukta  aşırı bir anksiyeteyi tetiklemektedir.

   

          Kulak kepçesi elastik kıkırdak ve deriden oluşan ve  yüzey girinti çıkıntısı çok olan dolayısı ile kompleks bir yapıdır. Normal kulak boyutları aslında antropometrik olarak belli aralıklarda tanımlanmaktadır. Bu tür ölçümler planlamada ve ameliyatlarda bize yol göstermektedir. On yaş civarı ,kulak gelişimi  erişkin boyutunun %95 ila 99 'una ulaşmış olur. Hatta  üç yaş civarı %85 düzeyindedir. 

 

            Kepçe kulak düzeltme ameliyatı otoplasti olarak adlandırılır. Modern plastik cerrahinin temellerini atan  Sushutra yazılarına göre bu bozukluğa müdahale yedinci yüzyıla kadar dayanmakatadır. 16. yüzyılın ortalarında da farklı metotlar tanımlanmaya başlamıştır.Günümüzde, cerrahi olarak prensipte kırdığın çıkarıldığı ya da güçsüzleştirildiği ve dikiş teknikleri ile kombine yapılan müdahaleler benimsenmiştir. Kesi olmadan, dikiş teknikleri ile cilt altından uygulanan prosedürlerde günümüzde tanımlanmıştır
 

bottom of page